Kas yra TOR, ką jis daro ir kodėl turėtumėte jį naudoti?

Kas yra TOR, ką jis daro ir kodėl turėtumėte jį naudoti?

Kas yra TOR?

 

Terminas „Tor“ yra gerai žinomas visiems, siekiantiems turėti daugiau privatumo ir laisvės internete. Daugelis „Tor” laiko viena svarbiausių interneto laisvės ir privatumo internete priemonių, bet kas iš tikrųjų yra „Tor“? Kaip tai veikia? Kokiais tikslais ir kada rekomenduojama jį naudoti? Kuo „Tor“ skiriasi nuo kitų su privatumu susijusių internetinių sprendimų, tokių kaip VPN ar proxy serveris? Šiame straipsnyje mes atsakysime į šiuos ir kitus dažnai užduodamus klausimus apie „Tor“ naršyklę.

Kas yra Tor?

Pirmiausia saugumas: būkite atsargūs, pradėjus naudoti „Tor“

„Tor“ visų pirma yra „laisva“ naršyklė, suteikianti daugybę galimybių internete. TOR logo
Prieš išsamiai aptardami, kas yra „Tor“, norėtume jus įspėti. Ne visos šios naršyklės suteikiamos galimybės yra vienodai saugios. Pavyzdžiui, naudodami „Tor“ galite lengvai pasiekti svetaines tamsiajame internete. Mes visiškai suprantame, kad ši interneto dalis daugelį žavi, tačiau deja, tamsiajame internete taip pat yra daug kibernetinių nusikaltėlių ir įsilaužėlių, be to, čia cirkuliuoja daugybė virusų ir kitų kenkėjiškų programų. Tai tik keletas pavojų, kurie kyla tamsiajame tinkle. Tamsusis internetas nėra reguliuojamas, kaip tai daroma su įprasta tinklo dalimi.
Taigi, norėdami apsaugoti savo asmeninę informaciją ir failus, svarbu imtis tam tikrų saugumo priemonių. Visa tai geriausia atlikti dar prieš naudojant „Tor“ naršyklę tikslams, kurie gali pakenkti jūsų interneto saugumui.

Saugumo tikslais naudokite taip pat VPN

Vienas geriausių būdų kaip apsaugoti save „Tor“ naršyklėje yra naudoti VPN. Naudojantis VPN jūsų duomenų srautas yra užšifruojamas ir, pavyzdžiui, kibernetiniai nusikaltėliai nebegali taip lengvai nuskaityti jūsų duomenų. Jūsų tapatybė taip pat lieka ypač gerai paslėpta. Taip yra todėl, nes VPN pakeičia ir paslepia jūsų tikrąjį IP adresą. Geras ir labai prieinamas VPN, kurį galite išbandyti yra „CyberGhost“. Šis VPN tiekėjas siūlo 45 dienų pinigų grąžinimo garantiją, todėl jį galite išbandyti ir neprisirišę prie ilgalaikės prenumeratos.

Cyberghost VPN
  • Paprasta naudoti
  • Aukšta kokybė už konkurencingą kainą
  • Galima siųstis torrentus ir žiūrėti JAV „Netflix“
9.3
2.00 €/mėn.
(3 m. abonementas + 3 mėn. nemokamai)
APLANKYK
Cyberghost VPN

  • Paprasta naudoti
  • Aukšta kokybė už konkurencingą kainą
  • Galima siųstis torrentus ir žiūrėti JAV „Netflix“
REITINGAS 9.3
KAINA 2.00 €/mėn. (3 m. abonementas + 3 mėn. nemokamai)
APLANKYK

Kas yra Tor?

„Tor“ reiškia „The Onion Router“, todėl jų logotipe matote svogūną. „Tor“ yra pasaulinis serverių tinklas, kuris buvo sukurtas kartu su JAV kariniu jūrų laivynu. Iš pradžių tinklas buvo skirtas tik karinėms organizacijoms, taip pat politiniams ir religiniams disidentams, siekiant palengvinti anoniminį bendravimą internete. Šiandien „Tor“ yra ne pelno siekianti organizacija, kuri daugiausia dėmesio skiria internetinių privatumo įrankių tyrimams ir jų vystymui.
„Tor“ tinklas slepia jūsų tapatybę, nukreipdamas interneto srautą per įvairius „Tor“ serverius (arba „mazgus“). Jūsų duomenys yra užšifruoti ir išsiųsti į skirtingus mazgus, kur skirtingi šifravimo sluoksniai iššifruojami po gabalėlį, kol galiausiai duomenys tampa visiškai iššifruoti ir perduoti į paskirties vietą.
Naudojantis „Tor” tinklu, jūsų internetinio srauto negalima atsekti iki jūsų. Štai kodėl „Tor“ logotipas yra svogūnas: „Tor“ veikia su skirtingais apsaugos sluoksniais, kaip ir svogūnas. Kiekvienas, kuris bandys atsekti jūsų duomenis, matys srautą tik iš atsitiktinių „Tor“ tinklo mazgų, todėl jiems nepavyks rasti jūsų kompiuterio.
Norint prisijungti prie „Tor“ tinklo, jums tereikia atsisiųsti „Tor“ naršyklę. Viskas, ką darysite šioje naršyklėje, automatiškai eis per „Tor“ tinklą. Jums nereikia diegti jokių failų ar keisti jokių nustatymų: galite iškart pradėti naudotis „Tor“ naršykle.
Vienas iš „Tor” sistemos trūkumų yra vėlavimas, kurį ji sukelia. Siekiant anonimizuoti visus jūsų duomenis, jie nukreipiami per kelis „mazgus“. Dėl šios priežasties jūsų interneto ryšys dažnai bus daug lėtesnis nei esate įpratę.

Kaip veikia TOR tinklas

Kodėl žmonės naudoja Tor?

Jei naudojatės internetu be apsaugos, yra daugybė trečiųjų šalių, kurios gali stebėti jūsų elgesį internete. Jei norite išlikti anonimiškas internete, „Tor“ yra vienas iš paprasčiausių būdų padėsiančių anonimizuoti savo duomenų srautą. Be to, ši naršyklė yra nemokama.
„Tor“ taip pat plačiai naudoja diktatorišką vyriausybę kritiškai vertinantys žurnalistai ir politiniai aktyvistai. Paprastai jie tai daro norėdami išvengti jų tapatybės atskleidimo ir nebūti patraukti baudžiamojon atsakomybėn. Pranešėjai, tokie kaip Edwardas Snowdenas ir tokios svetainės kaip „WikiLeaks“, taip pat naudoja „Tor“.
Žmonės, kuriems taikomi cenzūros apribojimai ar geografinės blokados, taip pat gali juos apeiti pasinaudoję „Tor“ naršykle. Deja, „Tor“ irgi naudingas įsilaužėliams ir nusikaltėliams: su „Tor“ vargu ar juos gali atsekti net tyrimų tarnybos. Anksčiau minėjome, kad „Tor“ gali suteikti jums prieigą prie tamsiojo interneto. Tai yra viena iš vietų, kurioje veikia daugybė nusikaltėlių.
Nepaisant Tor populiarumo, naršyklės siūloma anonimiškumo garantija nėra tobula. Tai aptarsime vėliau šiame straipsnyje. Nepaisant to, apskritai „Tor“ naršyklė yra naudinga tiems, kurie nenori dalytis savo interneto veikla su trečiosiomis šalimis. Pagalvokite apie reklamuotojus, interneto tiekėjus, svetaines ir vyriausybes. Taigi, jei nenorite, kad jūsų naršymas būtų susietas su jūsų tapatybe, „Tor“ jums padės.

Kitos „Tor“ funkcijos

Be suteikiamo anonimiškumo, „Tor“ turi ir daugiau funkcijų. „Tor” leidžia jums sukurti svetaines, prieinamas tik kitiems „Tor“ vartotojams. Žmonės, bandantys apsilankyti jūsų svetainėje per „Chrome“, „Firefox“, „Edge“ ar bet kurią kitą naršyklę, negalės jos pasiekti. Visos per „Tor“ sukurtos svetainės lieka paslėptos ir tampa tamsiojo tinklo dalimi.
Be naršyklės, „Tor“ vykdo ir kitus projektus. Vienas tokių buvo „Tor Messenger“. Ši iniciatyva leido jos vartotojams siųsti anoniminius ir saugius pranešimus, naudojant įvairias pokalbių programas. Pavyzdžiui, „Tor Messenger“ užšifravo visą „Google Talk“, „Facebook Messenger“ ir „Twitter“ siunčiamą ryšį. Deja, 2018 m. šis projektas buvo nutrauktas, o programinė įranga nebebuvo atnaujinama. Dėl šios priežasties primygtinai rekomenduojame nebenaudoti „Tor Messenger“.
Reguliariam interneto vartotojui Lietuvoje „Tor“ nėra būtinybė. Lietuva nėra įkalinta diktatoriško režimo, kur jūsų žodžio laisvė būtų apribota. Vis dėlto, ši naršyklė yra gana populiari. Jei norite išbandyti „Tor“ naršyklę ją galite atsisiųsti ČIA.

Kiek saugus yra „Tor“?

„Tor“ naršyklė yra naudinga, bet toli gražu ne tobula. Nemanykite, kad naudodami „Tor“ naršyklę būsite garantuotai saugūs. „Tor“ naršyklė jau kelis kartus buvo nulaužta, todėl vartotojai tikriausiai nebebuvo anonimiški. Tokia organizacija kaip NSA, priklausanti JAV slaptajai tarnybai, gali nustatyti, kas naudoja „Tor“ naršyklę. Dėl savo anonimiškumo ir nusikaltėlių gausos, vartotojai kurie naudojasi „Tor“ naršykle, didelė tikimybe taip pat patenka į slaptųjų tarnybų akiratį. Dėl to yra tikimybė, kad (Amerikos) vyriausybė gali sužinoti, kas jūs esate.
2017 m. FTB areštas rodo, kaip tai gali nutikri. Tuo metu FTB į „Tor“ naršyklę paleido tam tikrų kenkėjiškų programų. Tai jie galėjo sukurti tamsiąją svetainę, kuri buvo laikoma „didžiausiu vaikų pornografijos tarpininku planetoje“, ir tokiu būdu identifikuoti tos svetainės lankytojus. Rezultate, kenkėjiška programa surinko šimtų vartotojų IP adresus. Žinoma privatumo gynėjai tuo neapsidžiaugė, kad FTB taip lengvai sužinojo, kas naudojasi „Tor“ naršykle?

Anonimiškumas nebūtinai reiškia saugumą

TOR logoNaudojantis „Tor“ naršykle kyla ir kitų pavojų. Anonimiškumas nėra tas pats, kas saugumas internete. „Tor“ negarantuoja apsaugos nuo kenkėjiškų programų ar kibernetinių nusikaltėlių atakų. „Tor“ tinklą sunku nulaužti, tačiau su jūsų naršykle yra visai kita istorija. Pasitelkus interneto paslaugų tiekėjus vis dar įmanomos „Man-in-the-middle“ atakos prieš „Tor“. „Tor“ komanda žino apie šias galimas grėsmes. Vienas iš įkūrėjų Rogeris Dingledine’as 2013 m. pasidalino savo istorija su „The Guardian“, kai paaiškėjo, kad NSA bandė įsiskverbti į kompiuterius naudodama „Tor“ naršyklę.

„Tor“ atnaujinimai ir papildomos apsaugos priemonės išlieka svarbios

Dingledine’as perspėja, kad plataus masto stebėjimas, pavyzdžiui, vyriausybinių agentūrų, tikrai yra reali grėsmė. Dėl šios priežasties būtina ir toliau ieškoti naujų sprendimų, kaip užtikrinti interneto saugumą. Štai kodėl svarbu visada atnaujinti „Tor“ naršyklę, kai tik prieinamas naujas atnaujinimas. „Tor“ daro viską, siekiant pašalinti saugumo rizikas, todėl svarbu naudoti naujausią naršyklės versiją.
Vis dėlto, kad būtumėte saugūs internete vien tik naršyklės nepakanka. Net „Tor“ personalas tai pripažįsta. Tai reiškia, kad vis tiek turite naudoti HTTPS, kad apsisaugotumėte nuo „man-in-the-middle“ išpuolių. Taip pat, įdiegę kitas apsaugos priemones, pavyzdžiui, VPN, galite geriau užšifruoti ir anonimizuoti savo duomenų srautą.

Ar turėtumėte naudoti „Tor“?

Daugelis žmonių reguliariai domisi ar jie turėtų naudoti „Tor“. Žemiau pateikiame, kam „Tor“ yra tinkamas ir naudingas, o kam tikriausiai ne.

Kasdienis interneto naudojimas

VPN anonimiskumas internete Paprastam interneto vartotojui, naudojančiam „Google“ ar „Facebook“, greičiausiai nereikės nerimauti dėl slaptų organizacijų stebėjimo internetu. Reklamuotojai ir komercinės grupės yra visiškai kitokia kategorija. Šios šalys ieško vidutinio vartotojo duomenų ir informacijos, kad galėtų efektyviau prekiauti. Štai kodėl šiais atvejais rekomenduojame VPN.
Bet kokiu atveju yra labai maža tikimybė, kad vyriausybė domisi vidutinio vartotojo duomenų srautu. Štai kodėl tokiomis situacijomis mes nerekomenduojame „Tor“. Tai ne tik sulėtins jūsų ryšį, bet ir kels įtarumą. Geriau apsaugoti ir anonimizuoti savo internetinius duomenis kitu būdu, pavyzdžiui, naudojant VPN. Tai ypač naudinga, jei naudojate viešąjį „Wi-Fi“ tinklą. Tokiais momentais esate jautresnis įsilaužėlių atakoms. Geras VPN paslauga apsaugos jūsų įrenginį nuo tokių problemų. Naudojant VPN visas jūsų duomenų srautas yra užšifruojamas, net kai esate toli nuo namų ar naudojate kitą naršyklę.

Torentų siuntimasis

„Tor“ naršyklė taip pat mažai naudinga, jei norite atsisiųsti failus anonimiškai. Naršyklė tiek sulėtins jūsų ryšį, kad atsisiuntimas užtruks labai ilgai. Šiuo atveju taip pat galite geriau naudotis VPN paslauga, nes ši sistema jūsų interneto greitį paprastai sumažins žymiai mažiau. Jei domitės VPN, norėdami padidinti interneto saugumą ir (arba) atsisiųsti failus anonimiškai, tuomet peržvelkite mūsų VPN apžvalgas.

Ar „Tor“ naršyklė jums tinkama?

Jei nematote savęs dviem aukščiau nurodytais atvejais ir norite internete išlikti anonimiškas, tuomet „Tor“ yra geras pasirinkimas jums. „Tor“ naršyklė yra nemokama, ja lengva naudotis ir ji atlieka savo darbą. Vis dėlto, mes taip pat rekomenduojame naudoti patikimą VPN. Lyginant su „Tor“, VPN suteikia daugiau privalumų, nors paprastai išleisite kelis eurus per mėnesį.
Galų gale svarbu suvokti, kad jokia sistema negali užtikrinti 100% anonimiškumo ir saugumo. Programinė įranga, skirta išsaugoti jūsų privatumą ir saugumą internete, gali žymiai sumažinti tikimybę, kad kažkas bus negerai, tačiau tikimybė niekada netampa nuline. Tai taikoma tiek „Tor“, tiek VPN arba proxy serveriui. Taigi, visada gerai apgalvokite ką darote internete ir ko reikia norint apsaugoti savo duomenis. Jei taip elgsitės ir pasirinksite pagrįstai, pusė darbo bus padaryta ir turėsite daug didesnę tikimybę, kad jūs ir jūsų kompiuteris bus saugūs.

„Tor“ blokavimas

Griežto režimo šalyse, tokiose kaip Kinija, Rusija ir Iranas, dažnai bandoma blokuoti VPN. Vyriausybė nori stebėti, ką piliečiai veikia internete. Šios šalys taip pat bando blokuoti „Tor“ naršyklę, tačiau tai padaryti yra daug sudėtingiau.
Kinija yra viena iš nedaugelio šalių, sėkmingai užblokavusi „Tor“ naršyklę. Blokuodama įėjimo punktus po vieną, Kinija bando neleisti gyventojams patekti į „Tor“.
Venesuelos ir Etiopijos vyriausybės taip pat bando blokuoti „Tor“ tinklą. Venesuela ne tik blokuoja tiesioginius ryšius, bet ir sujungimus per „bridge“. „Tor-bridges“ yra privatūs „Tor“ serveriai, kuriais galima apeiti internetines blokadas.
Rusija ir Iranas taip pat nuolat bando apriboti prieigą prie „Tor“ tinklo.

Kuo skiriasi proxy serveris nuo „Tor“?

Be „Tor“ ir VPN, taip pat galite naudoti proxy serverį (tarpinį serverį), kad šiek tiek anonimizuotumėte savo interneto srautą. Paprastai tarpinis serveris yra naudingas tik konkrečiose situacijose ir yra vertinamas kaip mažiau gera alternatyva nei „Tor“ ar VPN. Žmonės dažnai susimąsto, koks yra skirtumas tarp „Tor“ ir proxy serverio. Šiame straipsnyje tam skiriame šiek tiek dėmesio.

Kaip veikia proxy serveris?

Naudodami proxy serverį galite lengvai nukreipti interneto srautą. Proxy serverio tiekėjas teikia savo interneto serverį ir leidžia jums valdyti duomenų srautą per tą serverį. Tai labai paprasta sąranka, kai visi duomenys, gauti iš visų proxy serverį naudojančių žmonių, eina per tą patį serverį (arba per tą pačią serverių grupę, jei proxy serveris siūlo kelis serverius). Visiems vartotojams taip pat priskiriamas tas pats „netikras“ IP adresas. Paprastai tam nereikia įdiegti specialios programinės įrangos, tačiau galite tiesiogiai prisijungti prie proxy serverio. Paprasčiausiai eikite į proxy serverio žiniatinklio adresą, ten pasirinkite serverį (jei įmanoma) ir įveskite internetinės svetainės adresą, kurį norite aplankyti per proxy serverį. Dažnai tai yra net nemokama. Proxy serveriai siūlo tam tikrą anonimiškumą, tačiau neturi jokio kito šifravimo ar saugumo. Taip pat, siūlomas anonimiškumas nėra toks geras kaip „Tor“ ar VPN.

proxy server - anoniminis internetas

Proxy tiekėjas taip pat mato, ką tiksliai darote internete. Teoriškai jie netgi galėtų tai stebėti (registruoti), kad vėliau panaudotų tai prieš jus. Todėl labai svarbu, kad pasitikėtumėte proxy serverio tiekėju. Jei proxy serverio paslaugų tiekėjas to nori, jis gali rinkti svarbius duomenis apie jus ar net įterpti reklamą į jūsų duomenų srautą. Proxy serveris nesuteikia realaus privatumo. „Tor“ sistema slepia jūsų duomenis nuo visų, įskaitant „Tor“ kūrėjus ir savininkus. Čia jūs neturite problemų dėl galimai saugomų log duomenų.

Išvados: geriausi būdai apsisaugoti internete

TOR tinklas„Tor“ užtikrina, kad visas duomenų srautas būtų nukreiptas per bent tris serverius (arba „mazgus“), kol jis pasieks galutinį tikslą. Taigi, skirtingai nei tarpinis serveris, jis turi ne vieną tarpinę stotį, bet bent tris. Taip pat, pridedami skirtingi šifravimo sluoksniai, ko pasekoje su „Tor“ duomenų saugumas ir vartotojo anonimiškumas yra aukštesnio lygio nei vidutinio proxy serverio.
Jei norite būti dar anonimiškesni ir saugesni, galite naudoti „Tor“ naršyklę kartu su VPN. Tokiu būdu jūs esate apsaugotas dviem skirtingais būdais ir mažiau tikėtina, kad žmonės galės sužinoti jūsų tapatybę ir (arba) pamatyti tai ką veikiate internete.

Kas yra Tor? – Dažnai užduodami klausimai

Ar turite klausimų apie „Tor“, į kuriuos norite gauti atsakymus? Žemiau skaitykite atsakymus į dažniausiai užduodamus klausimus.

1. Kas yra Tor?
„Tor“ („The Onion Router“) yra pasaulinis serverių tinklas, kurį naudoja žmonės, norintys pagerinti savo privatumą ir interneto laisvę. „Tor“ naršyklė rūpinasi, kad vartotojus būtų daug sunkiau atsekti, pavyzdžiui, vyriausybėms, įmonėms ir svetainėms. Norėdami gauti daugiau informacijos, skaitykite mūsų straipsnį apie „Tor“.
2. Kam naudojamas Tor?
Tor naudojamas įvairiems tikslams. Pavyzdžiui, daugelio šalių, kuriose nėra žodžio laisvės, žurnalistai naudoja „Tor“ naršyklę, siekdami saugiai ir anonimiškai pranešti apie nesaugias temas. „Tor“ naršyklė taip pat naudojama norint apeiti kitas cenzūros formas. Be to, „Tor“ naršykle naudojasi žmonės, norintys naršyti internete anonimiškai.
3. Kaip veikia Tor?
„Tor“ naršyklė nukreipia jūsų interneto srautą per įvairius serverius visame pasaulyje. Tai žymiai apsunkina jūsų interneto srauto kilmę. Tokiu būdu jūs gaunate daug daugiau anonimiškumo ir interneto laisvės. Norėdami išsamiau sužinoti, kaip veikia Tor, skaitykite mūsų straipsnį „Kas yra Tor?“.
4. Kur galiu atsisiųsti „Tor“?
„Tor“ naršyklę galite lengvai ir nemokamai atsisiųsti iš „Tor“ svetainės.
5. Kokie yra „Tor“ trūkumai?
Pagrindinis „Tor“ trūkumas yra lėtesnis interneto greitis. Kadangi „Tor“ nukreipia jūsų interneto srautą per įvairius serverius visame pasaulyje (mazgus), „Tor“ gali žymiai sulėtinti jūsų interneto ryšį. Dėl šios priežasties mes labiau rekomenduojame VPN žmonėms, norintiems naudotis internetu saugiau, anonimiškiau ir laisviau, tačiau su didesniu interneto greičiu. Tai yra sprendimas, kuris paprastai siūlo didesnį greitį ir geresnes atblokavimo galimybes.

 

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

© 2022 | VPN Gidas

Your compare list

Compare
REMOVE ALL
COMPARE
0