Skaitmeninė tėvų kontrolė: kaip apsaugoti vaiką internete?

Skaitmeninė tėvų kontrolė: kaip apsaugoti vaiką internete?

Skaitmeninė tėvų kontrolė: kaip apsaugoti vaiką internete?

 

 
 
Vienas iš patarimų, kuris dažnai pateikiamas, kalbant apie vaiko apsaugą internete, yra naudoti skaitmeninę tėvų kontrolę. Skaitmeninė tėvų kontrolė gali labai palengvinti jūsų gyvenimą, kai kalbama apie jūsų vaikų saugumą internete. Tinkamos programos išspręs daugybę jūsų rūpesčių: jos filtruoja puslapius, kuriais jūsų vaikai gali naudotis, nustato jų interneto naudojimo laiko apribojimą ir leidžia peržiūrėti jų bendravimo socialinės platformos profilius.
Jei norite tėvų kontrolės savo įrenginiuose, tai galite padaryti keliais būdais. Pavyzdžiui, yra nemokama programinė įranga, pateikiama kartu su jūsų operacine sistema („Windows“, „iOS“) arba kitų įmonių siūloma programinė įranga, kuri gali padėti išlaikyti vaikų kontrolę. Visgi, tinkamos programos pasirinkimas gali būti iš tiesų didelis iššūkis. Kad viskas būtų kuo paprasčiau, šiame straipsnyje paaiškinsime, kaip aktyvuoti tėvų kontrolę operacinėse sistemose. Papildomai išvardysime ir įvairių trečiųjų šalių siūlomas tėvų kontrolės programas, jų suteikiamą naudą ir funkcijas.

Skaitmeninė tėvų kontrolė

1. Skaitmėninė tėvų kontrolė per jūsų operacinę sistemą

Operacinės sistemos, tokios kaip „Android“, „Microsoft Windows“ ir „iOS / MacOS“, savo nustatymuose turi tėvų kontrolės parinktį. Šios parinktys paprastai yra ganėtinai efektyvios, nieko papildomai nekainuoja ir jau standartiškai yra įdiegtos jūsų kompiuteryje. Žemiau pateikiame paaiškinimus, kaip galite aktyvuoti tėvų kontrolę keturiose dažniausiai naudojamose operacinėse sistemose.

1.1 Tėvų kontrolė „Android“ įrenginiuose

 • Norėdami aktyvuoti tėvų kontrolę „Android“ įrenginyje, eikite į programos „Nustatymai“ („Settings“) ir spustelėkite ant „Įrenginys“ („Device“).
 • Naudodamiesi funkcija „Vartotojai“ („Users“) galite sukurti naują vartotoją arba ribotą profilį. Kuris iš šių versijų yra jūsų įrenginyje, priklauso nuo jūsų įrenginyje esančios programinės įrangos versijos.
 • Nustatykite įrenginio slaptažodį.
 • Sukūrę naują ar ribotą vartotoją, galėsite rankiniu būdu suteikti arba uždrausti prieigą prie norimų programų. Be slaptažodžio jūsų vaikas galės naudotis tik ribota paskyra, tuo tarpu, jūs turėsite prieigą prie pilnos versijos.
 • Ši funkcija veikia tik įrenginiuose, turinčiuose 4.3 ar naujesnes „Android“ versijas.

1.2 Šeimos parinkys „Windows 10“ įrenginiuose

  Tėvų Kontrolės programa

 • Norėdami pasiekti tėvų kontrolės nustatymus „Windows 10“ kompiuteryje, paieškos juostoje įveskite „Šeimos parinktys“ (angliškai: „Family options“). Tuomet spustelėkite ant pasirodžiusio ekrane rezultato.
 • Spustelėkite „Peržiūrėti šeimos nustatymus“ („View family settings“) ir būsite nukreipti į „Microsoft“ svetainę.
 • Jei dar neturite šeimos grupės, ją galite sukurti spustelėdami „Sukurti šeimos grupę“ („Create a family group“). Prisijunkite naudodami „Microsoft“ paskyrą ir pridėkite šeimos narį nurodydami jo el. pašto adresą.
 • Sukūrus šeimos grupę, per savo paskyrą galėsite nustatyti laiko apribojimą tiek pačiam kompiuteriui, tiek internetui. Taip pat, galėsite užblokuoti tam tikrą turinį, įtraukti svetaines į „juodąjį sąrašą“ ir netgi pridėti pinigų prie savo vaiko „Microsoft“ paskyros, kad jie galėtų įsigyti jų amžių atitinkančius žaidimus ar programas, nereikalausiančios jūsų apmokėjimo informacijos.

Norėdami visapusiškai naudotis „Windows“ šeimos parinktimis, turite sukurti „Microsoft“ paskyrą savo vaikui. Tai naudinga tuo, kad galite stebėti savo vaiko veiklą internete ir netgi reguliariai gauti „Microsoft“ atnaujinimus apie jų veiklą. „Windows Šeimos parinktis“ taip pat galite naudoti ir kituose „Microsoft“ įrenginiuose, pavyzdžiui, „Windows Phones“ ir „Xbox“ žaidimų konsolėse.

Pastaba: saugios paieškos ir turinio filtravimo parinktys veiks tik tol, kol vaikas naudos „Microsoft Edge“ naršyklę. Pradėti naudotis kita naršykle nėra sudėtinga. Atminkite, kad jūsų vaikas tai gali žinoti.

1.3 Tėvų kontrotlė „MacOS“ įrenginiuose

 • Norėdami nustatyti tėvų kontrolę „Mac“ įrenginiuose, pirmiausia turite eiti į „Apple“ meniu. Čia spustelėkite „Sistemos nuostatos“ („System Preferences“), tada – „Tėvų kontrolė“ („Parental control“).
 • Spustelėkite „Sukurti naują vartotojo paskyrą su tėvų kontrole“ („Create a new user account with parental control”), tada – „Tęsti“ („Continue“).
 • Įveskite vaiko amžių. Tai aktyvuos standaritnius paskyros apribojimus pagal jūsų vaiko amžiaus grupę. Šiuo nustatymus vėliau visuomet galėsite pakoreguoti.
 • Sukurkite vartotoją įvesdami vardą ir slaptažodį.
 • Sukūrę paskyrą, galėsite kontroliuoti, kurias programas ir „Apple“ parduotuves jūsų vaikas gali aplankyti, kiek laiko jis galės naudotis „Mac“ įrenginiu ir netgi tai, ar internetinė kamera ir mikrofonas bus įjungti ar išjungti.
 • Taip pat, galite nustatyti svetainių filtrus, tačiau jie veiks tik „Safari“ naršyklėje.

1.4 Ekrano laikas „iOS“ įrenginiuose

 • Norėdami nustatyti tėvų kontrolę „iOS“ įrenginyje, pavyzdžiui, „iPhone“, eikite į „Nustatymai“ („Settings“) ir spustelėkite „Ekrano laikas“ („Screen Time“).
 • Spustelėkite „Tęsti“ („Continue“) ir pasirinkite parinktį „Tai mano vaiko įrenginys“ (“This is my child’s device”).
 • Įveskite prieigos kodą.
 • Turėdami prieigos kodą skiltyje „Turinio ir privatumo apribojimai“ („Content and Privacy Restrictions”) galite pakeisti nustatymus įgalindami „Turinį ir privatumą“ („Material and privacy”).
 • Dabar galite užkirsti kelią „iTunes“ ir „App Store“ pirkimams, uždrausti prieigą prie tam tikrų programų ir funkcijų, filtruoti „Siri“ paieškas bei apriboti prieigą prie žaidimų centro.

2. Trečiųjų šalių skaitmeninės tėvų kontrolės programos

Į ką atkreipti dėmėsį renkantis tėvų kontrolės programą Nors tėvų kontrolės aplikacijos, siūlomos operacinių sistemų, yra nemokamos ir jomis lengva naudotis, visgi dažnai šios programėlės turi tam tikrų trūkumų. Pavyzdžiui, turinio filtravimas nėra kompleksiškas ir neveikia visuose įrenginiuose. Taip pat, dauguma įmontuotos tėvų kontrolės programinės įrangos veikia tik tose naršyklėse, kurios yra standartinės operacinės sistemos dalys, pavyzdžiui, „Edge“ ar „Safari“.
Kartais programinės įrangos tėvų kontrolė veikia keliuose įrenginiuose, tačiau dauguma šiuolaikinių namų ūkių dažnai turi įrenginius su skirtingomis operacinėmis sistemomis. Taigi, vienu metu turėsite naudoti skirtingas tėvų kontrolės versijas. Tai greitai tampa painu ir gali sukelti skylių jūsų internetinėje gynyboje.
Šios problemos sprendimas – naudoti atskirą specializuotą programinę įrangą. Šiuo metu galima rasti keletą programų, kurios siūlo tėvų kontrolę, neatsižvelgiant į tai, kurią naršyklę ar operacinę sistemą naudojate. Norint išsirinkti labiausiai jūsų poteikius atitinkančią programinę įrangą iš visos gausybės gali tapti tikru iššūkiu. Norėdami padėti, žemiau pateikiame keletą svarbiausių galimų tėvų kontrolės programinės įrangos funkcijų, kurias turėtų turėti jūsų tėvų kontrolės programa.

3. Į ką atkreipti dėmesį renkantis atskirą skaitmeninę tėvų kontrolės programą?

3.1 Įvairių prietaisų palaikymas

Vienas iš didelių išorinių programų naudojimo pranašumų yra tas, kad jos dažnai siūlo programas, kurias galima įdiegti skirtinguose įrenginiuose. Tai reiškia, kad norint apsaugoti visus šeimos įrenginius jums reikės tik vieno apribojimų nustatymo rinkinio su vienos rūšies programine įranga.

3.2 Filtruojamas internetinis turinys

Kadangi ši programinė įranga nėra susieta su jokia konkrečia operacine sistema, trečiųjų šalių siūlomos programos gali filtruoti tinklalapius, paieškos užklausas ir turinį naršyklėse. Dažnai šiose programose taip pat yra automatinis HTTPS filtravimas, todėl jūsų vaikai gali lankytis tik papildomai apsaugotose svetainėse.
Tėvų kontrolės programinė įranga taip pat gali užblokuoti įtartinų programų ar konkrečių programų atsisiuntimą. Tai idealiai tiks jei norite, kad kenkėjiškos programos ir tam tikra socialinė platforma nepasiektų jūsų vaiko. Papildomai, tai sumažins virusų ir elektroninių nusikaltimų riziką ir tuo pačiu užtikrins, kad jūsų vaikas nebūtų platformose, kuriomis naudotis jis dar yra per jaunas. Dauguma socialinių tinklų gali būti naudojami tik nuo trylikos metų.

3.3 Laiko limitas

Tėvų kontrolė - laiko ribojimo limitas Beveik visos tėvų kontrolės programos leidžia nustatyti dienos ar savaitės interneto ir kompiuterio naudojimo limitą. Tokiu būdu jūsų vaikas išmoksta planuoti savo interneto naudojimą pagal jūsų nustatytus apribojimus. Be to, naudojant skaitmeninę tėvų kontrolę, jums nereikia sekti, kiek laiko vaikas jau praleido internete. Kai kurios programos taip pat gali uždrausti prieigą prie programų tam tikru laiku, kas yra labai patogu puiku, jei norite priversti vaiką atlikti namų darbus ar eiti miegoti, o ne žaisti „Candy Crush“.

3.4 Pranešimų ir socialinių tinklų tikrinimas

Kai kurios tėvų kontrolės programos leidžia peržiūrėti vaiko socialinę žiniasklaidą ir pranešimus. Nors ši parinktis tampa vis mažiau aktuali, kai vaikas auga ir turi teisę į šiek tiek privatumo, visgi gali būti naudinga turėti prieigą prie įvairių vaiko socialinių paskyrų. Tokiu būdu galite savo vaikams padėti, vienos ar kitos socialinės platformos naudojimo praždioje. Taip pat, galite užkirsti kelią elektroninėms patyčioms ir netinkamų žmonių įtraukimo į draugų sąrašą. Dažnai pranešimų tikrinimas geriausiai veikia, jei apie tai esate atviras su vaiku.

3.5 Nuotolinė prieiga

Kartais jūsų vaikui gali prireikti ilgesnio laiko ar prieigos prie tam tikrų tinklalapių, pavyzdžiui, norint užbaigti namų darbus, kai jūs nesate šalia. Jei jūsų nėra namuose, naudinga turėti galimybę koreguoti tėvų kontrolės nustatymus nuotoliniu būdu. Programa turinti šią galimybę, bus itin naudinga. Tokiu atveju be vargo galėsite prailginti laiko limitą, įjungti arba išjungti tam tikras parinktis ar kritiniu atveju įjungti telefono GPS vietą, kad žinotumėte, kur yra jūsų vaikas. Tokius pakeitimus itin praktiška atlikti telefonu.

4. Specializuotos skaitmeninės tėvų kontrolės programos

Yra daugybė skirtingų programų, kurios siūlo skaitmeninę tėvų kontrolę. Kiekviena programa turi savų pliusų ir minusų. Norėdami šiek tiek įsivaizduoti šių programų suteikiamas galimybes, čia aptarsime keletą populiarių ir gerų variantų.

4.1 „Circle“

Circle Jei norite gauti visas tėvų kontrolės galimybes, bet nereikėtų instaliuoti skirtingų programėlių kiekvienam įrenginiui atskirai, „Circle“ programėlė būtų tinkamas pasirinkimas. „Circle“, anksčiau buvęs „Circle with Disney“, yra įrenginys, stovintis tarp „Wi-Fi“ maršrutizatoriaus ir visų prijungtų įrenginių. Su „Circle“ programa galėsite pasirinktinai filtruoti informaciją ir tokiu būdu apriboti prieigą prie kenkėjiško turinio, nepageidaujamų svetainių ir atskirų programų.
„Circle“ programoje tėvai gali priskirti įrenginius konkretiems šeimos nariams. Tai leidžia nustatyti vieną laiko limitą, taikomą visiems vieno asmens įrenginiams. Jei jūsų vaikas gali naudotis internetu tik keturias valandas per dieną, tai bus užfiksuota jo telefone, planšetiniame kompiuteryje, nešiojamame kompiuteryje ir žaidimų konsolėje. Taip pat, galite nustatyti, kiek laiko galima praleisti konkrečioms programoms. Tai idealiai tinka norint apriboti socialinių tinklalapių ar tam tikrų žaidimų naudojimą.
Nors „Circle“ neturi daugybės papildomų nustatymų, palyginti su kitomis tėvų kontrolės programomis, didelis šios programos privalumas yra tas, kad viskas yra viename pakete.
Jei jus vargina skirtingų nustatymų įvedimas eilei įrenginių ir kompleksišką jų kontrolė, tuomet „Circle“ programa bus puikus pasirinkimas. Nors „Circle“ kainuoja nemažai, ji yra labai patogi vartotojui. Taigi net tėvai, kuriems paprastai sunku suprasti technologijas, gali užtikrinti savo vaiko saugumą internete.

4.2 Qustodio

QustodioPripažinta programa „Qustodio“ turi tas pačias aiškias tėvų kontrolės parinktis kaip ir „Circle“. Šios programos pagalba savo telefone ar kompiuteryje galėsite tiksliai stebėti, kaip jūsų vaikai naudoja savo įrenginius, programas ir internetą. Taip pat, galėsite nustatyti ribas. „Qustodio“ taip pat naudoja automatinio filtravimo technologiją, kuri apsaugos jūsų vaiką nuo kenksmingų svetainių ir netinkamų pranešimų.
Pagrindinės „Qustodio“ galimybės yra nemokamos. Programa taip pat turi mokamą versiją, kuri turi daugiau galimybių. Pavyzdžiui, naudodamiesi „Premium“ paskyra, galite nustatyti konkrečius programų ir žaidimų laiko apribojimus, stebėti laiką, kurį jie praleidžia skirtingose socialinėse medijose ir nuolat stebėti vaiko telefono vietą. Taip pat, „Android“ telefone galite peržiūrėti savo vaikų telefono skambučius ir teksto pranešimus. Taip pat, rasite specialų „panikos“ mygtuką, kuriuo kritiniu atveju skubiai iškviesite reikiamą pagalbą. Šios parinktys galimos naudojant tik mokamą „Qustodio“ versiją.
„Qustodio“ yra greita ir lengva naudoti. Per penkias minutes sukūrsite savo paskyrą. Tuomet turite įdiegti programą tik tuose įrenginiuose, kuriuos norite apsaugoti. Tai atlikę galėsite nedelsdami nustatyti visas parinktis pagal savo skonį. „Qustodio“ šiuo metu negalima įsigyti lietuvių kalba. Programinę įrangą galima atsisiųsti anglų, ispanų, portugalų, prancūzų, italų, vokiečių, kinų ir japonų kalbomis. Jei nežinote nė vienos iš šių kalbų, tikriausiai geriau rinktis kitą programinę įrangą.

4.3 „Norton Family“

Norton logoGerai žinoma „Symantec“ antivirusinė programa „Norton“ taip pat sukūrė savo tėvų kontrolės programinę įrangą. Šią programinę įrangą „Norton Family“ galima naudoti „Windows“, „Android“, „iOS“ ir „Mac“ įrenginiuose, nors funkcijos skiriasi priklausomai nuo operacinės sistemos.
Naudodami „Norton Family“ galite peržiūrėti savo vaikų paieškas, apriboti laiką, kurį jie praleidžia savo įrenginiuose, ir netgi pamatyti, kuriuos vaizdo įrašus jie spustelėja „YouTube“ platformoje. Taip pat, jūs turėsite prieigą prie jų vietos, o netinkamas turinys bus automatiškai blokuojamas. Automatiniais el. laiškais jūs nuolat būsite informuojami apie užblokuotas svetaines, kurias bando pamatyti jūsų vaikai.
„Norton Family“ yra mokama paslauga, tačiau pirmąsias 30 dienų galite nemokamai išbandyti programą, naudodami bandomąją versiją. Jei „Norton“ sistema jums patiks, galite užsisakyti metinį abonementą. Kadangi „Norton“ taip pat siūlo ir kompiuterio apsaugos programas, gali būti protinga pasirinkti paketą, kuriame jau yra „Norton Family“. Pavyzdžiui, visos tėvų kontrolės parinktys taip pat yra prieinamos įsigyjant „Norton Security Premium“. Tokiu būdu jūs iš karto būsite apsaugotas taip pat nuo virusų ir kenkėjiškų programų.

4.4 „SafeLabs“

Safelabs logo Jei norite tuo pačiu metu apsaugoti savo vaikus nuo netinkamo turinio ir saugiai ir anonimiškai palaikyti interneto ryšį, „SafeLabs“ gali būti tinkamas sprendimas. „SafeLabs“ yra VPN paslauga su įmontuotu interneto filtru vaikams. Turinys suaugusiesiems automatiškai blokuojamas tiek internetiniuose paieškos rezultatuose, tiek naršant netinkamose svetainėse. „SafeLabs“ veikia jūsų kompiuterio fone, kur jis „paslėptas“ nuo vaikų, kurie gali bandyti apeiti filtrą.
„SafeLabs“ nėra tobulas VPN. Jis apsaugo jūsų ryšį ir naudoja gerus bei saugius protokolus, tačiau nėra labai orientuotas į privatumą ir renka Log duomenis. Atsižvelgiant į įmonės požiūrį, tai turi tam tikros prasmės. „SafeLabs“ pagrindinis dėmesys skiriamas vaikų apsaugai internete. Tai reiškia, kad jie puikiai slepia įrenginių, naudojančių VPN, vietą, tačiau kliento anonimiškumas nėra pats svarbiausias prioritetas.
„SafeLabs“ interneto filtras veikia gana gerai ir sugeba automatiškai paslėpti didžiąją dalį suaugusiesiems skirto turinio. „SafeLabs“ siūlo gerą VPN saugumo ir interneto filtro valdymo derinį. Šiam VPN yra dar kur tobulėti, tačiau tai tikrai yra puikus pasirinkimas tėvams, norintiems suteikti savo vaikams daugiau apsaugos internete.

5. Apibendrinimas: Skaitmeninė tėvų kontrolė, jūsų patogumui

Skaitmeninė tėvų kontrolė yra nepaprastai naudinga priemonė apsaugosianti jūsų vaiką internete. Tai ne tik užtikrins, kad jūsų vaikas laikysis jūsų nustatytų taisyklių, bet ir suteiks jums supratimą apie jo veiklą internete, kad galėtumėte iškilus pavojui greitai sureaguoti.
Tėvų kontrolės programą galite įsigyti iš trečiosios šalies tiekėjo ar pasinaudoti operacinėje sistemoje standartiškai įdiegta tėvų kontrolės programėle. Dažniausiai atskira tėvų kontrolės programa siūloma trečiųjų šalių yra geriausias pasirinkimas, tačiau kai kurios operacinės sistemos taip pat turi veiksmingas programas. Įsitikinkite, kad skaitmeninė tėvų kontrolė, su kuria ketinate dirbti, turi jums tinkamas parinktis.

 


Komentarai išjungti.
© 2019 | VPN Gidas

Your compare list

Compare
REMOVE ALL
COMPARE
0